Döviz ticaretine hazır mısınız?

Döviz ticareti, para kazanmanın en popüler yoludur ve şüphesiz çok karlı bir piyasadır. Bununla birlikte, pek azı onun hoş olmayan karmaşıklıklarına aşinadır ve çoğu çok önemli bir yönü görmezden gelir: risk. Sadece paranıza başarılı bir şekilde yatırım yapma şansı vermek yeterli değildir, dikkatli olmalısınız çünkü döviz ticareti verimli bir ticaret sistemi olabilir veya sizi mahvedebilir. Döviz ticareti neden riskli?

– Döviz ticareti çok istikrarsız. Hızlı ve ezici değişimlerin konusudur. Piyasa dalgalıdır ve siyasi olaylardan etkilenir.
– Özellikle Döviz ticaretine yeni girmişse, herhangi bir zamanda kaybedilebilir. Deneyim, bilgi ve dikkat gereklidir.
– Bazıları, bazen Kolej parası, emeklilik fonları veya ilk başta Döviz alım satım sermayesi olarak görülmemesi gereken diğer bazı önemli meblağlardan oluşan Risk Sermayesini beklenmedik şekilde kaybederler.
– Döviz fiyatlarındaki dalgalanmalar, iki farklı ülkedeki faiz oranları arasındaki farklılıklar, işlemlerde yer alan finansal kuruluşların ödeme aczine düşmesi ve yabancı para birimlerinin sınırlı akışı büyük olasılıkla zarara yol açacaktır.
– Büyük karlar ve minimum zararların% 100 kesinlik ile tahmin edilmesi imkansızdır.
– Döviz ticareti piyasası büyük bir kazanma potansiyeline sahiptir, ancak aynı zamanda zarar potansiyeline de sahiptir.
– Yanlış bilgi ve duygusal yük çoğu zaman kaybın sebebidir. Döviz ticareti yaparken umut veya korkuyu değil gerçekleri kullanın.
– Bazen trendler para kaybına neden olabilir.
– Tüccarlar için büyük kaldıraç mevcuttur. Bu, hesabın büyüklüğüne kıyasla çok fazla risk oluşturan tehlikeli pozisyonlara yol açar.
– Para yönetimi eksikliği ve geriye dönük test planları, döviz tüccarlarının bazen yaptığı hatalardır.
– Broker kullanmak bazen verimsizdir çünkü bu muadil perakende tüccarı etkileyen değişken piyasa koşullarında alım satım yapmayı reddedebilir. Hatta spreadleri genişletebilirler. Bununla birlikte, bir komisyoncu ile işbirliği yapmanız önerilir, çünkü bankalar arası piyasada işlem yapabilir ve kesinlikle Döviz ticareti hakkında daha fazla bilgi sahibi olur ve diğer bakış açılarından daha güvenli hale getirir.
– Yıllar önce bir komisyoncu ile iş yaparken dolandırıcılık çok yaygındı. Ancak kişinin geçmişine ve ilişkili olduğu Kurumlara (büyük bankalar, önemli sigorta şirketleri) bakılarak çalıştığı kişiye güvenilebilir.

Korkmayın! Her şey risklerle ilgili değil. Ve korkudan ticarete başlamayın! Bu şekilde kaybedeceksin. Sadece tüm olasılıkları aklınızda tutmanız ve istenmeyen durumlardan kaçınmanız gerekir, ancak sadece kendinizi içine alabilirsiniz. Tüm Döviz tüccarları faaliyetleri hakkında çok iyi bilgilendirilmelidir. Teknik analizi ve çizelgeleri nasıl okuyup yorumlayacaklarını bilmeleri, etkili stratejiler geliştirmeleri ve riski en aza indirmeleri gerekir. Finansal risk sınırlandırılmalıdır ve bu, kendilerini bilgilendiren döviz tüccarları için birçok yolla yapılabilir.

Bu nedenle, kendinizi eğitin, tedbirli olun, yalnızca kayıpla başa çıkabileceğiniz zaman risk alın ve her zaman her şeye hazırlıklı olun. Ve şunu aklınızda bulundurun: Döviz ticareti kârlı değilse, o zaman neden bu kadar çok finansal yatırımcı, banka, uluslararası kuruluş ve önemli oyuncu kendi paralarını başka para birimlerine çevirerek büyük miktarlarda nakit elde ediyor?

Bir önceki yazımız olan Forex Ticaretine Genel Bakış başlıklı makalemizde bir, birimleri ve büyük hakkında bilgiler verilmektedir.