Grace ile Zararları Kabul Etmek

Bir ticarete girmek ve çıkmak için kesin kurallar içeren uygun bir ticaret planının olmaması, uzun vadede kesinlikle başarısızlığı garanti edecektir. Yeni başlayanlar genellikle aynı ortak rahatsızlıklardan muzdariptir. Ticaret planlarını tamamen dürtüyle terk ederler çünkü işler tam olarak düşündükleri gibi gitmez. Tekrar tekrar kar elde edemeyen güvenilmez yöntemler kullanırlar. Birçok tüccar, her gösterge aksini söylediğinde kendilerine “dönecek” diyerek pozisyon kaybetmeye devam ediyor çünkü bir kayıp düşüncesine dayanamıyorlar.

Neden kendilerine işkence ediyorlar? Neden neyin yanlış gittiğini belirleyip bir değişiklik yapmıyorlar? Bazı insanlar için bir ticaretin veya hatta bir alım satım yönteminin işe yaramadığını ve değişiklik yapmanın kolay olduğunu kabul ederken, diğerleri için çok zordur. Sınırlarına bakmak zorundalar, bir hata yaptıklarını kabul ediyorlar ve bu zor çünkü egomuzu incitiyor. Psikolojik olarak risklidir, kendimizi kandırmak genellikle daha kolaydır. Hesabınız tükenene kadar inkar halinde yaşamaya devam edin. Bu özelliklerden herhangi birini kendinizde tanırsanız, ticareti derhal durdurmalısınız.

Neler olduğuna iyice bakın, sorunu tanımlamaya çalışın. Yeterince yakından bakarsanız bir model görebilirsiniz. Bu nedenle, her ticareti ve bununla ilgili mümkün olduğunca çok bilgiyi kaydetmek çok önemlidir. Eski kalıplardan kurtulmalı ve olayları yeni bir ışıkta görmelisiniz.

Bir inkar durumunda yaşamaya devam ederseniz, asla başarılı bir tüccar olamazsınız. Gerçeğe dönmek için ne yapılabilir? Yapabileceğiniz çok şey var. Öncelikle stres altında işlem yapmadığınızdan emin olun. Stresli olduğunuzda net göremezsiniz, sertleşir ve alternatif görüşleri göremezsiniz. En kolay çözümlerden biri daha küçük ticaret yapmaktır. Ticaret ne kadar küçükse, özellikle yeni başlayanlar için stres o kadar az olur. Tecrübeliyseniz ve kaybedilen bir çizgideyseniz, güveninizi geri alana kadar sözleşmelerinizi azaltın. Bazı insanların tamamen ara vermesi gerekir. Her şeyi geride bırak. Ticaretten zihninizi çıkarın.

Yapabileceğiniz ikinci şey, bir hayatınız olduğundan emin olmaktır. Alım satım, özellikle kazandığınızda bağımlılık yapabilir. Tüm duygusal yumurtalarınızı ticaret sepetine koymayın. Hayatınıza anlam ve amaç veren başka rollere sahip olmanız gerekir. Kimliğinizi çeşitli şekillerde tanımlayarak, ticaret olaylarına doğal olmayan bir önem vermeyeceksiniz. Bu nedenle, kayıpları adım adım atabilecek ve ticaretinize daha objektif bir şekilde bakabileceksiniz.

Son olarak, radikal kabul, piyasa belirsizliğiyle başa çıkmak için kilit bir zihinsel stratejidir. Birçok tüccar, piyasaları kontrol edebileceklerini düşünme hatasına düşüyor. Piyasaları kimse kontrol edemez. Yolumuza çıkan her şeyi kabul etmeyi ve buna göre ticaret yapmayı öğrenmeliyiz. Ticaretin bir yolculuk olduğu ve yapabileceğimiz tek şeyin piyasaların bizi götürdüğü yere gitmek olduğu tavrını benimseyin.

Bu yolculukta başarılı olmak için çok fazla kaybetmeyi göze alamazsınız. Riski yönetin ve aldığınız şeyi kabul edin ve yolculuğun tadını çıkarın. Bu şekilde daha özgür ve yaratıcı bir şekilde ticaret yaparsınız. Hayatını inkar içinde yaşamayın. Sınırlarınızı kabul edin, bunların etrafında çalışın ve kazanan bir tüccar olun. Kesin giriş ve çıkış noktaları ile ticaret planınızı yazın. En önemlisi duraklarınızı ayarlayın ve zihinsel olarak onları kırmayacağınıza karar verin. Sisteminizi kağıt üzerinde test edin ve emin olduğunuzda minimum sözleşme boyutu ile gerçek zamanlı olarak test edin. Kaybedecek işlemleriniz olacak, bunları zarafetle kabul edecek ve bir sonraki ticarete geçeceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Forex ticaret sistemleri hakkında başlıklı makalemizde alakalı, amacıyla ve bir hakkında bilgiler verilmektedir.