Para Birimi Korelasyonuna Giriş

Küresel para birimleri, trendleri tek başlarına yürütmez. Bir çiftteki iki para birimi arasındaki görünür teknik hareket, her bir para biriminin davranışında bir etkiye neden olabilir. Orta veya yeni başlayan bir tüccarın görüşüne göre, üçüncü bir para biriminin görünüşte ilgisiz bir çiftin yükselişi veya düşüşü üzerinde bir miktar etkisi olacaktır. Tecrübeli trend kovboyları bile ticaret kaybına neden olan garip önemli olayı kaçırabilir.

Teknik analiz genellikle bağımsız spekülatörün ticaret kararlarının çoğunu içerir, ancak o anda piyasada olup bitenlere tam bir genel bakış için temel haberlere biraz dikkat edilmesi gerekir. Ne hava koşulları, böcekler, kuraklık, düşmanca devralmalar ne de suçlanan CEO’ların para birimi değerleri üzerinde çok fazla etkisi yoktur, ancak ekonomik raporların yayınlanma zamanlaması bir ticaretin uygulanabilir olup olmadığını belirlemelidir.

Yükselen bir dalga tüm gemileri yükseltir, ancak ticaret okyanusu, derin çukurları ve yüksek tepeleri olan dalgalardan oluşur. Yükselen bir geminin, dalgalanmanın diğer tarafından aşağı düşen bir diğerine bir bağı olabilir. Bir ticaret çiftindeki bir para birimi yükseldikçe, onunla başka bir para birimini yukarı çekebilir veya tam tersi olabilir. Euro’daki bir düşüş GBP’nin değerinde bir artışa izin verebilir ve bu kesinlikle USD / GBP spread’i üzerinde etkisi olacaktır.

Bu nedenle, iyi bir ticaretin yararlarını değerlendirirken, her bir para biriminin en yakın akraba kuzeninin faaliyetlerini de hesaba katın. Kanada doları ile işlem yaparken, kesinlikle ABD doları cinsinden göreli hareketi veya bunun eksikliğini göz önünde bulundurmalısınız. Kanada’nın en büyük ticaret ortağı ABD’dir, bu nedenle ABD ekonomisindeki dalgalanmaların, haberlerin ciddiyetine bağlı olarak Loonie üzerinde bir etkisi olabilir veya olmayabilir.

İngiltere kendi para birimi olan İngiliz Sterlini’ni korudu, ancak Avrupa’nın ekonomik işi hala İngiliz Sterlini’nin yön eğilimini etkileyebilir. Fransız Frangı, ortak Euro teşebbüsü tarafından da etkilenecek. Grafiklerinizi analiz ederken, benzer herhangi bir para birimindeki dalgalı aktiviteleri hızlı bir şekilde incelemeye özen gösterin.

Ortalama bir günlük tüccar ve bireysel spekülatör, muhtemelen her gün açıklanan tüm ekonomik haberleri takip edemez ve yine de ticaret yapmak ve öğle yemeği yemek için zamanları vardır ve eski haberler zaten grafiklerde kendini göstermiştir. Yayınlanan önemli ekonomik gelişmelere dikkat edilmeli ve genellikle rapor günlerinde ticaretten kaçınılmalıdır. Ancak bu eğilim, piyasa duyarlılığını gösterecek ve teknik analize odaklanarak büyük karlar elde edilebilir.

Uluslararası bankacılar ve döviz büroları, para birimi korelasyonunu izlemek için karmaşık matematiksel modeller geliştirdiler, ancak bunlar bu makalenin kapsamı dışındadır. Özetle, bir işlem hazırlarken ilgili para birimlerinin nasıl bir eğilim gösterdiğini kontrol edin. Tüccarların cephaneliği için başka bir hızlı analitik araç her zaman iyi bir şeydir. Kazananlarınız uzun süre koşsun.

Bir önceki yazımız olan Forex Hakkında Her Şey - Bilmeniz Gerekenler başlıklı makalemizde amacıyla, başarılı ve bir hakkında bilgiler verilmektedir.